Mi is az a drénlemez?
A drénlemez (magyar köznyelvben: felületszivárgó lemez) egy polietilénből készült dombornyomott lemez. A polietilén a világon a legelterjedtebb műanyag. A drénlemezek feladata, hogy az épületeknek azt a részét, ami a talajjal érintkezik, a lehető legkisebb résekkel megakadályozza, hogy a felület érintkezzen a nedvességgel és a talajba beszivárgott víztől. Ezt is, mint sok más anyagot, sokféle kiszerelésben, vastagságban és méretben lehet kapni. Színe általában fekete, nagyon különleges a kinézete, könnyű felismerni a dombornyomott alakja által. A köznyelvben a „tojástartó” kifejezést szokták rá használni. Ennek a furcsa kialakításnak köszönhetően mind függőlegesen és vízszintes irányban is használható. Nem oldódik ki belőle semmilyen anyag, így nem veszélyezteti az ívóvíz hálózatot, illetve a növények gyökereinek is ellenáll. Felhasználási területe általában pincefalak, és lábazatok szigetelései. Érdekességként megemlíthető, hogy már évszázadokkal ezelőtt keresték a megoldást a talajvízzel kapcsolatos problémákra. Ezt úgy próbálták megoldani, hogy a pince szerkezetek mellett alagút rendszereket építettek, hogy elősegítsék a pincék kiszellőzését és elkerüljék a penészgombák megjelenését. Ma az alagút megoldásokat nem használják, helyette a már fent említett drén lemez vette át helyét. A DIN 4095-ös szabály határozza meg pontosan, hogy milyen vízszigetelési formát kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy minden talajtípushoz más és más fajta drénlemezt kell alkalmazni. Ezek azért vannak, hogy a víz a lehető legmesszebbre kerüljön a házunktól.
Hol alkalmazzuk a drénlemezt?
Ahogy az ezt megelőző sorokban már említettük, a drénlemez elsősorban a vízszigetelésben vállal nagy szerepet. Azonban még nagyon sok helyen vehetjük hasznát az anyagnak, a következőkben ezeket mutatjuk be nektek.
Padló védelem
Ahogy korábban is írtuk a drén lemezt függőlegesen és vízszintesen is tudjuk alkalmazni és a padlók védelménél a vízszintes tulajdonságát használjuk ki. Kevesen tudják, de viszonylag elterjedt megoldás az, hogy a drénlemezt a padlók alá rakják. Ezt a megoldást általában akkor alkalmazzák amikor a padlószerkezet közvetlenül a talajjal érintkezik. Ebben az esetben a drénlemez elválasztó rétegként szerepel. Alkalmazhatjuk szerelőbeton helyett vagy mellett. Geotextílíával együtt alkalmazva a talajpára ellen is tökéletesen alkalmazható.
Különleges tetőszerkezetek
Hallottatok már a különleges zöldtetőkről? A definíciója szerint ez egy olyan tető, aminek a 60%-át zöld növények fedik. Ennek három fajtája van attól függően, hogy milyen szintű növényzetet szeretnénk telepíteni. Lehet extenzív, intenzív, félintenzív. Fontos, hogy ezeknél a tetőknél speciális rétegrendet kell alkalmazni, ahová víztartó réteget is be kell iktatni. A drénlemez, ha takarásban helyezzük fel akkor ennek a feladatnak tökéletesen megfelel. Ilyenkor megakadályozza, hogy a felettük lévő talajréteg teljes egészében kiszáradjon. Ezt a megoldást elsősorban az intenzív és extenzív zöldtetőknél alkalmazzák. Perforált drén lemez használata ajánlott a zöldtetős szerkezeteknél.
Vakolható aljzatok
Egy másik kevésbé ismert felhasználási módja a drén lemeznek a vakolható aljzatként való használat. Ezt főként olyan falaknál lehet jó megoldás, amikor a nedvesedő fal problémájával találjuk szembe magunkat. A fent említett problémák elsősorban pince és alagsori helyiségekben kerülnek előtérbe. Használatával elősegíthetjük a falak kiszellőzését, így megakadályozható a további nedvesedés, vizesedés és a későbbiekben a penészedés.
Drénlemezzel hangszigetelés
Sokaknak talán furcsa lehet azt hallani, hogy nem valamilyen ásványi vagy üveggyapotból készült hangszigetelést használunk a zajok csökkentése érdekében. Viszont nem mindenkinek van arra lehetősége, hogy több centis szigetelést rakjon fel, így ezért szokták alkalmazni a drén lemezt. Elsősorban emeletes házakban szokták használni a közbelső födémeknél, a burkolatok alatt (parketta, szalag parketta, hajópadló), a fentről érkező hanghatások elleni védelem érdekében.
Épületek vízszigetelés védelme drénlemezzel
Elérkeztünk ahhoz a témához, amely valószínűleg a legtöbb embert érdekli, ez pedig nem más, mint az épületek szigetelés védelme a vízzel szemben. Az újabb építésű házakban már alapvető, hpgy a tervezési fázisnál kalkulálnak a drén lemezzel, hiszen senki se akar vizesedő falakkal és aljzatokkal találkozni. A drénlemez alapvető feladata, hogy a már az alapból meglévő vízszigetelést alátámassza, megvédje a mechanikai hatásoktól. Emellett segíti a falak szellőzését és csökkenti az épületszerkezet vízterhelését.
Drénlemezek fajtái, kialakítása, és szállítása
Ahogy már fent említettük a drénlemezek fekete színűek és különleges kialakításúak a dombornyomottságuknak köszönhetően, valamint többféle méretben és vastagságban elérhetők a piacon. A hosszuk általában 20 méter, a magasságuk változó. Az 1 méterestől egészen a 3 méteresig lehet kapni. Nyilván a méretezés attól függ, hogy milyen területen szeretnénk felhasználni a drénlemezt. Itt is elkülöníthetünk otthoni és ipari felhasználást, mint a geotextíliánál. A másik befolyásoló tényező a drénlemez választásánál a vastagsága. Ezt általában grammsúlyban szokták megadni, ami azt jelenti, hogy egy 1 m2-re eső anyagnak mekkora a súlya. Annál erősebb egy anyag, minél nagyobb a súly. Az ipari területeken általában törekednek a minél erősebb drén lemez használatára a későbbi problémák elkerülése érdekében. A tüzépeken általában tekercses kiszerelésben kapható, így szállításuk könnyen megoldható. Tárolásukkor érdemes napvédett helyen tárolni, hogy a napsugarak ne szívják ki az anyagot és a későbbiekben ne legyen minőségbéli romlása.
Drénlemezek rögzítése
Sokakban felmerül a rögzítés, hogy vajon van-e valamilyen speciális technikája annak miként kell rögzíteni a drénlemezeket. A válasz igen is meg nem is. Elsősorban arra kell figyelni a lemezek telepítésekor, hogy fedésben legyenek egymással, hiszen azt szeretnénk elkerülni, hogy bármilyen fajta nedvesség eljusson a felületünkhöz. A drénlemezeket mechanikailag is kell rögzíteni, hogy ellenálljon a külső környezeti hatásoknak. A rögzítés történhet dübelezéssel, szögeléssel, kapcsokkal, emellett szegélylécet is használhatunk.
Drénlemezek használata másképpen
Most eltávolodunk egy kicsit az építkezés világától, és megmutatjuk nektek milyen másfajta módokon is fel lehet használni a drén lemezt, otthoni barkácsolásba kezdenénk. Az első felhasználási terület a magaságyások. Amikor ilyet készítünk OSB-ből vagy bármilyen faanyagból akkor azért jelentőségteljes, hogy használjunk drénlemezt, mert a talajban lévő nedvesség tönkre tenné az ágyás alapanyagát, így ebben a szituációban a lemez elválasztó szerepben van jelen. Ezzel meg tudjuk növelni az ágyás élettartamát. Felmerül a kérdés, hogy milyen drénlemezt használjunk. Itt általánosságban elmondható, hogy a hagyományos, nem perforált lemezt kell előtérbe helyezni. A telepítés során először méretre kell vágni a drénlemezt, majd belehelyezzük az ágyásba. Fontos, hogy a lemez túllógjon az OSB lap szélén, hogy amikor a virágföldet belehordjuk, ne csússzon le a lemez. Utolsó lépésként pedig tűzőgéppel rögzítjük.
Mint a fenti példákból is láthatjuk a drénlemez nagyon hasznos anyagnak bizonyul. Ez az elsődleges megoldás, amennyiben a vízszigetelés szóba kerül. Elsősorban, olyan területeken javasoljuk a drénlemezek alkalmazását, ahol nehézkes megoldani a víz elvezetését másképpen, illetve olyan helyeken, ahol a csapadék mennyisége - legyen az eső vagy hó formájában - az átlagosnál nagyobb mennyiségben fordul elő.
Honnan vásároljunk drénlemezt?
Drénlemezek vásárlásánál fontos megbízható boltot, webshopot, kereskedést választani, hiszen ahogyan már fent említettük egyáltalán nem elhanyagolható, hogy milyen helyen tárolják a drénlemezeket. Mivel a lemezek általában fekete színűek ezért a nap sugárzását értelemszerűen jobban magukba szívják, így a szerkezetük roncsolódik, anyaguk veszít a rugalmasságából, törékennyé válnak, vagyis hosszú távon rövidül az élettartam és romlik az anyagminőség. A legjobb védelem ezért, ha fénytől mentes helyen – leginkább raktárakban – tárolják. Amennyiben ez nem megoldható, akkor a legjobb megoldás a termékek védelmében, hogy egy fehér, nem átlátszó fóliával tekerik körbe. Ezzel a napsugarakat nem szívja magába a termék, hanem visszaveri őket. A szállítás során arra kell figyelni, hogy a tekercses formáját mindvégig megtartsa, hiszen kizárólag ebben a formában nem fog sérülni a termék. Ezt egy egyszerű ragasztó réteg körbetekerésével meg lehet oldani.
1m-es:
1,5 m-es:
2m-es:
2,5 m-es:
3 m-es:
Az eKomplexen speciális 400 Kn-os (kilonewton) szakítószilárdságú drénlemezzel találkozhattok. A fizikában a szakítószilárdság azt jelenti, hogy mekkora erőt kell kifejteni ahhoz, hogy az anyag elemi szerkezetére szakadjon. Ez az érték kiemelkedő a drénlemezek tekintetében.
Amennyiben felkeltette az érdeklődéseteket a drénlemzről szóló blogunk, akkor javasoljuk, hogy olvassátok el a geotextíliáról szóló cikkünket is, ahol részletesen bemutatjuk mire jó ez a termék.
Amennyiben érdeklődtök további építőanyaggal és építkezéssel és felújítással kapcsolatos blogcikkek iránt, akkor olvassátok el korábbi blogbejegyzéseinket, illetve kövessetek minket különböző közösségi média felületeinken is, ahol folyamatosan értesülni tudtok a legújabb akcióinkról, tartalmainkról, illetve nyereményjátékainkról. A Facebook oldalunkat >>itt<< tudjátok elérni.
Reméljük tetszett a blog cikkünk, tartsatok velünk legközelebb is.