Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák

Geotextília lerakása házilag: lépésről lépésre útmutató

Amennyibben jártas vagy a kertészkedés világában, biztosan találkoztál már a geotextíliával. Ez az anyag nélkülözhetetlen a szép és igényes kert kialakításához lakókörnyezetünkben.

Ha esetleg még nem hallottatok róla, akkor érdemes elolvasni korábban íródott blogunkat a geotextíláról. A mai blogban azt fogjuk nektek bemutatni, hogyan kell a geotextíliát házilag lerakni. Javasoljuk, hogy olvassátok el korábbi blogjainkat, ahol hasznos információkat tudhattok meg különböző típusú építőanyagokról.

Röviden a geotextílről

Mielőtt belevágnánk a textil lerakásába, érdemes pár szót ejteni az anyagról és arról, hogy pontosan mire is jó. Ez egy tűnemezelt szálszerkezetű filcszerű textilanyag. A geotextília polipropilénből (vagy poliészterből) készül, amely egy hőre lágyuló geoműanyag. Elsődleges feladata, hogy elválassza egymástól a talajrétegeket. A geotextília előnyei közé tartozik, hogy megtartja a nedvességet, visszaszorítja a gyomnövények elszaporodását, illetve kerti tavak alá is tökéletes választás, hiszen eloszlatja a talajra nehezedő nyomást. Fontos még megemlíteni, hogy télen véd a hideg és a fagyok ellen is.

A geotextília rendkívül hasznos kiegészítő a kertekben, hiszen a nyári melegben locsoláskor magában tartja a vizet, így az nem párolog el, és a növények fel tudják venni. Mivel egy talaj elválasztó anyagról beszélünk, kiváló megoldást nyújt a gyomnövények elleni védekezésben. Leterítve megakadályozza, hogy a gazok kinőjenek a térkő és a mulcsok között. Ennek köszönhetően elkerülhető a különböző vegyszerek használata, amikkel ugyan kiiktathatjuk a nem kívánt gyomnövényeket, viszont kárt tehetünk a már meglévő fáinkban, virágainkban, bokrainkban.

Ezeken kívül a geotextília kiváló megoldás térkövek alá, hiszen a kavicságy alá fektetve kitűnően eloszlatja a súlyt, ezzel elkerülve a későbbiekben a hullámos felület kialakulását. Tavak alá is megfelelő választás, mivel nemcsak megakadályozza, hogy a talajban található kövek és gyökerek megsértsék a tófóliát, hanem segíti a nyomás egyenletes eloszlását is.

Geotextília lerakása házilag  

Most pedig térjünk is át mai fő témánkra, vagyis hogyan tudjuk mi magunk lerakni a geotextíliát házilag. Szerencsére ehhez nincs szükség szakember segítségére, hiszen viszonylag egyszerű folyamatról van szó, amit mi magunk is könnyedén elvégezhetünk. Ehhez mindössze geotextíliára, vágókésre és leszúró tüskére lesz szükségünk.

Az első lépésben vizsgáljuk meg, milyen helyre szeretnék leteríteni a geotextíliát. Ez azért fontos, mert különböző szakítószilárdságú geotextíliák léteznek, amelyek ellenállóképessége eltérő. Azokon a helyeken, ahol nagyobb nyomás éri, például: térkövek, vagy tófóliák alá mindenképpen érdemesebb nagyobb szakítószilárdságút választani.

A következő lépésben jön a talajrendezés. Abban az esetben, ha növények alá szeretnénk rakni a geotextíliát, érdemes előtte meglazítani egy kicsit a talajt, és marhatrágyával megszórni, hogy értékes tápanyagokat biztosítsunk a növények számára. Ajánlott megjelölni a növények helyét a textílián a könnyebb leterítés érdekében. Ehhez mindössze egy "+" alakú bemetszést kell ejteni a geotextílián egy vágókés segítségével. Ezt akkor is megtehetjük, ha a növények csak később kerülnek ültetésre. Amennyibben térkő, vagy tófólia alá szeretnénk leteríteni a geotextíliát, akkor is érdemes a talajt egy kicsit elrendezni, de eltérő módon. Miután kiástuk az alapnak szánt helyet, érdemes az apróbb köveket, kavicsokat és gyökereket eltávolítani, annak érdekében, hogy azok ne sértsék fel a geotextíliát, ezzel elkerülve a későbbi problémákat.

Miután végeztünk a talajelrendezéssel, a következő lépés a geotextília leterítése. Amikor lerakjuk a geotextíliát, ügyeljünk arra, hogy az egyes rétegek kb. 10 centiméteres átfedésben legyenek egymással, hogy tökéletesen fedjék egymást. Amikor kiszámoljuk, hogy mekkora mennyiségű geotextíliára van szükségünk, érdemes mindig 10-20%-kal többet vásárolnunk, hogy biztos elegendő mennyiségünk legyen a vágások után.

Az utolsó lépés a rögzítő tüskék elhelyezése. A rögzítő tüskék lehetnek fémből vagy műanyagból. Ezeket a tüskéket egymástól körülbelül 70-100 centiméteres távolságra érdemes leszúrni egymástól. Figyeljünk arra, hogy a geotextília ne legyen túl feszes, nehogy megsérüljön a szerkezete. Nem minden esetben szükséges a rögzítő tüske használat. Például, amikor kavicságy vagy mulcs alá rakjuk a geotextíliát, akkor elegendő, ha megfelelően eloszlatjuk a fedőanyagot.

A mai blogban részletesen bemutattuk, hogyan kell geotextíliát házilag lerakni. Amennyiben tetszett a blogunk, kövessetek minket Facebook oldalunkon, hogy ne maradjatok le a legújabb híreinkről és akcióinkról!