Kerámia– vagy betoncserép?
Az építőanyagok vásárlása során sokszor felmerül a kérdés, hogy melyik a legjobb anyag az egyes kategóriákban. Először mindig érdemes megvizsgálni pár dolgot, mielőtt reflexszerűen válaszolunk. Először is, minden építkezés teljesen egyedi, ezért más és más lehet a jó megoldás. Fontos, hogy megvizsgáljuk az anyagok tulajdonságait és az alapján válasszuk ki, melyik nyújt kielégítő megoldást a problémánkra. Most ezeket a tényezőket nézzük meg a beton– és a kerámiacserép kapcsán.
Fontos megvizsgálnunk első lépésként a tető szerkezetét. Lehetséges, hogy a tetőszerkezetünk nem bírja el egyik cserép tömegét sem, ilyen esetben meg kell erősítenünk a tetőszerkezetet. A másik fontos tényező az időjárás. Meg kell néznünk, mennyit esik az eső, milyen gyakran vannak erős széllökések, mennyi napsütés éri a cserepeket, milyen gyakoriak a fagyások a lakókörnyezetünk környékén.
Betoncserép
Most, hogy átnéztük, milyen különböző egyéb más tényezőkre kell figyelnünk a tetőcserép kiválasztása során, térjünk is át magukra az agyagokra. Először is a beton cserepekre.
A betoncserepek természetes anyagokból készülnek. Alapanyaga a homok, víz és cement. Ezeket körülbelül 90 Cº-on égetik ki. Összehasonlítva a kerámiacserepekkel, azokat körülbelül 900 Cº-on égetik ki. Vagyis hasonló tulajdonságú beton– vagy kerámiacserép közül az előbbinek alacsonyabb az előállítási költsége. A beton cserép anyagában színezett, vagyis nem utólag valamilyen felület kezeléssel (pl: mázolással) kapja meg a színét. Amennyibben szükségszerű a cserepet vágni, az anyagában színezett cserép nagy előnyt jelent, hiszen kevésbé fog eltérni a vágott cserép színe a teljesen sértetlen cseréptől. A másik pozitív tulajdonsága is ebből a színezési technikából adódik, hiszen amennyibben nagy felületet szükséges lefednünk vele, akkor nagyon egységes és homogén hatást fog kelteni. A betoncserepek nagyon tömörek, ezért a pórusaiba nem jut be a víz, ezért kijelenthető, hogy teljes mértékben vízzárókat. Ezzel elkerülhetőek a fagyásokból következő károk (pl: cserép repedés, málás). Kevésbé jellemző rájuk a mohásodás és az algásodás. A betoncserép nem szívja magába a vizet, ezáltal a tömege az időjárás függvényében nem fog változni, ami előny, hiszen így a tetőszerkezeten mindig egyenletes súly fog eloszlani. A betoncserepek egyik legjobb pozitív tulajdonsága, hogy rendkívül jól állnak ellen az időjárásnak. A gyártási folyamat során védőréteg kerül a cserepekre, ezzel még ellenállóbá válnak, és az élettartamuk is megnövekszik. A betoncserepek súlya minimálisan nagyobb, mint a kerámiacserepeké, azonban ez csapadékos időjárás esetén a megfordulhat, főként a mázatlan cserepekkel szemben. Ellenállóbb a külső mechanikai hatásokkal szemben. Jó a hangcsillapítási képessége. A gyártási folyamatnak köszönhetően a cserepek pontosabbak, jobban illeszkednek, és ahogyan már fent is említettük homogénebb összhatást keltenek.
Kerámiacserép
Most, hogy megnéztük részletesen a betoncserép tulajdonságait, térjünk is át blogunk másik építőanyagára, a kerámiacserépre.
A kerámiacserép 100%-ban természetes anyagokból készül. Ez igaz a rákerülő felületkezelő anyagogokra is. Ebből adódóan teljes mértékben újrahasznosíthatóak. A kerámiacserepet ahogyan már említettük, körülbelül 900 Cº-on égetik ki. Emiatt a gyártási költségük jóval magasabb, mint a betoncserepeké. Ennek az előállítási folyamatnak köszönhetően a kerámiacserepek hőtűrő képessége igen magas. Jó a hőszigetelő tulajdonsága, ez pedig abban mutatkozik meg, hogy télen igen lassabban hűl le, nyáron pedig még a kánikula időszakban is nehezebben melegszik fel. Porózus anyaga miatt, igen jól szellőzik, ennek köszönhetően maga is tetőszerkezeten is megfelelő a levegő átjárás. Ezzel elkerülhető a lecsapodó vizesedés, aminek következtében roncsolódhat a tetőszerkezet, és megelőzhető a penészesedés és az abból kifolyólag bekövetkezett egészségkárosodás. Szerkezete miatt a magába szívott vizet nem tartja magában, így a fagyás nem fog kárt okozni a cserép szerkezetében. A modern gyártási technológiáknak köszönhetően 2 vagy akár 3 hullámmal is rendelkezhet egy cserép, aminek köszönhetően a vízlevezetés probléma nélkül történik meg. A kerámiacserepek élettartama igen hosszú, akár 80-100 év, és kiválóan ellenállnak az UV-nek. Hasonlóan a betoncserepekhez, a kerámia esetén szintén nem jellemző az algásodás és a mohásodás. Az előállítási technológia miatt rendkívül jól ellen állnak a hőnek és nem éghetőek. Nem okoznak benne károkat a savas eső és lúgos kémhatású madárürülékek.
Választási mennyiségek
Amikor azon gondolkozunk, hogy beton– vagy kerámiacserepet válasszunk, akkor mindenképpen szükséges megtekintenünk élőben a kínálatot, hogy lássuk a milyenek is valójában a termékek. A modern technológiák miatt már számos formájú, színű és mázú cserepek közül tudunk választani. Tulajdonképpen már nem kell kompromisszumot kötnünk, hogy milyen színt vagy mázú cserepet szeretnék függően attól, hogy beton– vagy kerámiacserepet választunk. Érdemes minden gyártó kínálatát áttekinteni, hogy megtaláljuk a nekünk leginkább tetsző cserepet.
Amennyiben kiválaszttattuk a nekünk tetsző beton– vagy kerámiacserepet, a következő lépésként meg kell határoznunk a megfelelő mennyiséget. Az egy négyzetméterre javasolt mennyiség változhat annak függvényében, hogy milyen gyártót és cserépfajtát választunk. Lehet, valamelyikből elég 10 darab, de előfordulhat olyan is, hogy olyan beton – vagy kerámiacserepet választunk, ahol 32 db cserép kell egy négyzetméter lefedésére. Ezeken felül mindenféleképpen tudunk kell, hogy milyen a tetőfelületünk lécezése, a léctávolság, a tetődőlésszöge. Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mekkora a lefedni kívánt felület területe. Az is lényeges a mennyiség meghatározásában, hogy újépítésű tetőhöz kell mennyiséget meghatároznunk vagy felújítás alatt állóhoz.
A végső kérdés: kerámia– vagy betoncserép?
Mint láthatjuk mindkét tetőfedő anyagnak megvannak a maga előnyei. Ahogyan már az elején írtuk, itt nem lehet különbséget tenni, hogy melyik anyag a jobb, hiszen ez minden ház esetében eltérő lehet. Érdemes megvizsgálni az időjárási tényezőket, szakemberekkel egyeztetni, ácsokkal, építőanyag értékesítőkkel, hogy ők mit javasolnak és hogy mi a mi személyes preferenciánk.
Amennyibben gondolkodsz még, hogy melyik fajta tetőcserép lenne számodra a legmegfelelőbb vagy esetleg már tudod is akkor javasoljuk, hogy nézd meg a weboldalunkat, ahol Bramac, Terrán, Leier tetőcserepek közül tudsz válogatni.
A mai blogban bemutattuk nektek a mi a különbség a beton– és a kerámiacserepek között. Amennyiben tetszett írásunk, akkor javasoljuk, hogy kövessétek Facebook oldalunkat, hogy ne maradjatok le a legújabb híreinkről és akcióinkról.