Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák

Mennyezeti szigetelés – Pince, plafon, födém szigetelés eKomplex

A megfelelő hőszigetelés a mai házakon elengedhetetlen ahhoz, hogy alacsonyan tudjuk tartani a fűtési költségeinket. Sokan azt gondolják, hogy a hőszigetelő rendszer csak a téli időszakban fontos, azonban a nyári elviselhetetlen magas hőmérséklet ellen is tökéletes védekező eszköz, hiszen nem engedi, hogy a házunk felmelegedjen, így elkerülhető az állandó klíma használata, ami amellett, hogy jóval meg fogja emelni az áramszámlánkat, az egészségünknek sem túl jó.

Fontos tisztázni, hogy nem csak a külső falakat szükséges megfelelő módon szigetelni. A jó mennyezeti szigetelés, pince födém szigetelés, emeleti födém szigetelés szintén nagyon fontos ahhoz, hogy házunk megfeleljen a mai elvárásoknak.

A mai blogunkban részletesen be szeretnénk nektek mutatni azokat a területeket, amik szintén nagyon fontosak egy megfelelően szigetelt házhoz. Amennyiben érdekelnek korábbi blogjaink akkor itt megtaláljátok őket.

pince-szigeteles

Padlásfödém szigetelés

Induljunk is el talán az egyik legegyszerűbb szigetelési területről, a padlásfödémről. A padlásfödém definíciója szerint az a terület, ami elválasztja a lakóterületet a már nem lakott területektől. Azért fontos, hogy ezt a területet megfelelően szigeteljünk, mert a meleg levegő 20-30%-a ezen részen távozik el. Télen tökéletesen látható, hogy melyik háznak van megfelelően szigetelve a padlásfödéme. Amelyiken megmarad a hó ott jól működik a szigetelés, ahol nem, ott rossz vagy nincs szigetelés. A padlás szigetelés általában tekercses üveggyapottal történik. Könnyen leteríthető és méretre vágató. Érdemes páraáteresztő fóliát alá tenni, hogy védjük magát a szigetelést és a padlástérben megfelelő legyen a légmozgás. A gyapot szigetelésekről itt tudhatok meg többet.

Mennyezet szigetelés

Sok vásárlói kérdést kaptunk azzal kapcsolatban, hogy ők a mennyezetet/plafont szeretnék szigetelni, és erre milyen megoldást tudunk mondani. Ilyenkor általában mi az álmennyezetet szoktuk javasolni. A régi építésű házakban általában a belmagasság jóval nagyobb, mint egy modern építésűnél, így azokat a területeket érdemes lezárni, hogy csökkentsük a fűtendő területet.

Első lépésben felfúrjuk a gipszkarton álmennyezeti profilt (UD profil) a falra és felragasztjuk a szigetelő szivacs csíkot, hogy csökkentsük vele a rezgéseket. Következő lépésként jön a direktfüggesztő felrakása. Fontos, hogy olyan méretű függesztőt válasszunk, ami elegendő nagyságú, hogy mennyezeti szigetelésként szolgáló hőszigetelő anyag elférjen alatta. Következik a teherhordó gipszkarton profilok rögzítése (CD profil) az előzőleg felrakott direktfüggesztő és UD profil pároshoz. Ezután méretre vágjuk a gipszkartonokat és rögzítjük a megépített szerkezethez. Végső lépésként pedig hézagoljuk a gipszkarton fugákat. Szárazépítészeti anyagainkat itt tudjátok megnézni.

Mint láthatjuk mind felülről, mind alulról egyaránt meg tudjuk akadályozni, hogy a meleg levegő a mennyezeten keresztül távozzon. Sokan, amikor hőszigetelésen gondolkoznak, elfelejtik mennyire fontos a megfelelő mennyezeti szigetelés. Amennyiben szigetelésre adjátok a fejeteket legyen az homlokzati vagy szarufák közötti, mindenképpen kalkuláljátok bele a plafon szigetelését, hiszen ezzel is sok pénzt megtudunk spórolni a téli és nyári időszakokban.

Most, hogy megnéztük a mennyezeti szigetelést, térjünk át blogunk másik témájához: a pince szigeteléshez.

Pince szigetelés

mennyezet-szigetelesMielőtt neki ugrunk a pince szigetelés témájának, fontos tisztázni azt, hogy megkülönböztetünk vízszigetelést és hőszigetelést pincék esetében. Most szeretnénk nektek mindkettőt bemutatni. Az első és legfontosabb, hogy jó vízszigetelés nélkül nem beszélhetünk jó hőszigetelésről pincék esetében. Miért olyan fontos a pincék vízszigetelése? A pince a háznak az része, ami a leginkább érintkezik a talajjal, ennek következtében hatványozottan megnő a vízzel való találkozása is. A rosszul vízszigetelt pincék esetében előfordulhat penészedés, dohosodás, rosszabb esetben beázás is. Ameddig ezt a problémát nem orvosoljuk fölösleges a szigetelés, mert csak megsérül vagy tönkremegy, ami felesleges kiadásokhoz fog vezetni.

A vízszigetelés történhet kívülről és belülről is. Először is nézzük meg a kívülről történő vízszigetelést. Ez általában olyan esetekben szokott előfordulni, amikor újonnan építünk házat. Ilyenkor kívülről a pince külső falára speciális hungarocell táblákat úgynevezett XPS-t kell felrakni. Javasoljuk, hogy vastagabb hungarocellt válasszunk ide. Ez abban tér el a „hagyományos” társától, hogy zártcellás a szerkezete, vagyis jobban bírja a vizet. A következő lépés, hogy egy úgynevezett drénlemezt rögzítünk fel az xps szigetelésre. A drénlemez alapvető feladata, hogy a már az alapból meglévő vízszigetelést alátámassza, megvédje a mechanikai hatásoktól.  Amennyibben szeretnél többet tudni a drénlemezekről, akkor itt tudtok utána olvasni.

 A belső pince vízszigetelése általában bitumenes lemezzel történik. Nagyon fontos, hogy amikor bitumenes lemezt választunk akkor mindenféleképpen nézzük meg a kínálatot és azt a terméket válasszuk, ami poliészterfátyol hordozóval van szerelve. Ez azért fontos mert az ilyen hordozóval szereltek jóval erősebbek, mint más társai. Első lépésként meg kell szabadulni a régi vakolattól és a tömítésektől/fugáktól. Ezután a törmeléket eltakarítjuk és megkezdődik a portalanítás. Kezdődhet a felületkezelés az alapozóval. A következő lépés a bitumenes lemez felhordása egy rétegben. Figyeljünk, hogy a hajlatoknál duplán vigyük fel az anyagot, hiszen ezek a legkritikusabb részek. Ezek után még egy réteget kell felvinnünk. Bitumenes lemezeinket itt tudjátok megnézni.

Pincék hőszigetelése

Most, hogy tisztáztuk miért nagyon fontos a vízszigetelés a pincék esetében, térjünk át a hőszigetelésre. Azért fejtettük ki ennyire részletesen a vízszigetelést mert csak így tudjuk megvédeni a hőszigetelési rendszert attól, hogy idő előtt tönkre menjen, és így nem tudja ellátni azt a feladatát, amit eleve szerettünk volna.

Sokan tapasztalták már azt az érzést pincés házak esetében. hogy nagyon hideg a padlójuk, függetlenül attól, hogy hideg (járólap) vagy meleg (parketta, hajópadló stb.) burkolat van lerakva. Ez a pincéből feljövő hideg miatt van. Az újabb típusú pincés házaknál már általában egy úgynevezett lépésálló hungarocellt (N100) terveznek az aljzatokba, hogy ezzel is csökkentsék a hideg hatását. A régi típusú házaknál, amik nem rendelkeznek ilyen rendszerrel, azok csak a pince mennyezetét tudják szigetelni. Erre talán a legjobb megoldás az XPS, vagyis a zárt cellás hungarocell, vagy a speciálisan ezekre a szituációkra alkalmas kőzetgyapotok. Azért javasolt a zárt cellás hungarocell, mert ahogyan azt már az előbbiekben leírtuk, nem tesz benne annyi kárt, mint a víz. A szigetelés menete ugyanúgy történik, mint a homlokzatok esetében: speciális hungarocell ragasztóval megkenjük táblák oldalát, és felragasztjuk a plafonra. Ezután dübelezünk 1 m2-i felületet 6 db tárcsás dübellel kell felfogatnunk. A következő lépéskénk következik az üvegszövet háló felhordása a rendszerragasztóval. A végső lépés pedig az alapozó felkenése, majd a mennyezeti szigetelés festése.

Összefoglalás

A mostani blogban részletesen bemutattuk nektek először a mennyezeti szigetelések fajtájit, illetve azokat az anyagokat, amikkel érdemes dolgozni. Ezután pedig megnéztük mire kell figyelni a pince szigetelésénél, illetve miért is elengedhetetlen a vízszigetelés a pincék esetében. Amennyiben érdekelnek legújabb híreink akkor köves minket Facebookon.

Szeretnél hőszigetelésre ajánlatot kérni? Jó hírünk van, rövid űrlapunk kitöltése után mi küldjük is neked jánlatunkat!