A műfű manapság egyre egyre inkább elterjedt dekorációs és kiegészítő eszköz otthonunkban. Legyen szó teraszokról, fürdőszobákról, kertekről mindenhol használható. Dekorációs- és kertielemként egyaránt megállja a helyét és egyáltalán nem meglepő, ha különböző helyiségeket ma már ezzel díszítenek. Egyre népszerűbb az alkalmazása a kertekben is, hiszen a telepítése könnyű, viszonylag kevés utógondozást igényel, és egész évben zöld marad. Ma már találhatunk a boltok polcain olyan műfüveket, amik kinézetre és érzetre is olyan hatást keltenek, mintha frissen vágott gyepen sétálnánk.
Ezért is szeretnénk a mai blogban bemutatni, hogyan is kell szakszerűen és egyszerűen lerakni a műfüvet. Amennyibben érdekelnek korábbi blogjaink építőanyag témában, akkor itt el tudjátok olvasni őket.
Miért válassz műfüvet?
Sokan kételkednek, mikor a műfű szóba kerül, mint lehetséges megoldás kertjük zöldítésére. Most összegyűjtöttünk néhány érvet, ami segíthet meggondolni, hogy miért lehet jó döntés a műfű vásárlása.
1. Időmegtakarítás: Ma már az idő az egyik legnagyobb kincs, amivel az ember gazdálkodni tud, ezért érdemes hasznosan felhasználni a szabadidőt. A műfű egyik legnagyobb előnye, hogy a telepítést követően nem kell gondozni. Nem szükséges, locsolni, vágni és tápanyag-utánpótlást sem igényel, így időt és energiát spórolunk meg.
2. Pénz spórolás: A műfű egy hosszútávú befektetés. Maga a műfű tekercs és a lerakáshoz szükséges eszközök (leszúrótüske, ragasztó, szalag) költségei kezdetben magasabbak, mintha hagyományos gyepet telepítenénk. Azonban a természetes fűnek a jövőbeni költségei magasabbak lesznek, mint a műfűé, hiszen rendszeres locsolást, nyírást és tápanyagpótlást igényel, hogy szép maradjon.
3. Gondozás: A műfű nem igényel utólagos ápolást, így egész évben gyönyörű, zöld színben pompázik. Nincs szükség gyomirtásra sem, hiszen nem fognak megjelenni különféle gazok és gyomnövények, így kertünk mindig rendezett és ápolt hatást kelt.
Műfű lerakása
Minden átalakítás vagy felújítás előtt szükséges előkészületeket elvégezni, azért, hogy a munkafolyamatok zökkenőmentesen tudjanak haladni. A műfű lerakása esetén is szükséges ezeket az előkészületeket elvégezni. A műfű esetén ez a következőkben nyilvánul meg. Először is el kell döntenünk, hogy műfű lerakása talajra vagy kemény felületen fog történni.
Műfű lerakása kemény felületre
Ha a műfüvet kemény felületre szeretnénk lefektetni, nem tudjuk használni a megszokott rögzítő tüskéket. Ilyen lehet a beton, tégla, fa vagy aszfalt. Első lépésben el kell távolítanunk ezekről a felületekről a szennyeződéseket, majd ellenőriznünk kell a felület egyenletességét. Amennyibben hézagokat, repedéseket találunk, azokat javítsuk ki. Ilyekor két komponensű ragasztóval szűkséges rögzítenünk a műfüvet.
Műfű lerakása talajra
Amennyiben a műfüvet talajra szeretnénk leteríteni, akkor a következő előkészítéseket kell elvégezni. Először győződjünk meg arról, hogy kinézett terület elég stabil-e. Távolítsuk el a talaj felső részét, ezután 7-10 centiméter vastagon készítsünk tömörített alapot, ami lehet murva vagy homok. Ezután ez a területet gyomírtóval kezeljük le, annak érdekében, hogy megakadályozzuk, hogy a gyomnövények a későbbiekben kárt tegyenek a leterített műfűben. Ezután következik a geotextília leterítése. Amennyibben nem tudjátok, mi az a geotextília javasoljuk, hogy olvassátok el régebbi blogbejegyzésünket a geotextíliáról. A végső lépésként pedig leteríthetjük a műfüvet, amit rögzítőszeggel biztosítunk a négy sarkán.
Műfű lerakása házilag
Azért is jó műfűvel dolgozni, mert nem szükséges hozzá szakember segítsége, mert mi magunk is letudjuk teríteni házilag a műfüvet. Nincs is szükségünk semmilyen speciális szerszámra, elég csak egy sniccer, leszúró tüskék és műfű illesztőszalag és esetleg műfűragasztó. Először is terítsük ki a műfüvet és hagyjuk, hogy „kirúgja” magát. Ez azért fontos, mert a vágásnál könnyebben és méretpontosabban tudunk dolgozni. Ezután mérjük le, hogy hova pontosan mennyi műfű fog kelleni, ezt a mennyiséget pedig a korábban kiterített anyagból vágjuk le. Fontos ügyelnünk arra, hogy a műfüvet mindig a hátoldalán vágjuk és vigyázzunk, hogy a szálak mentén haladjunk a vágással. Több tekercs esetében a szálirány mindegyiknél ugyanarra kell, hogy álljon. Igyekezzünk minél pontosabban és szorosabban illeszteni egymáshoz a műfüvet annak érdekében, hogy az egybefüggő területében ne keletkezzenek a rossz illesztésből adódó hézagok, amik elronthatják az esztétikumot. A tekercseket egy úgynevezett öntapadós illesztőszalaggal tudod összeilleszteni. Ezt akkor is érdemes alkalmazni, amikor nagyobb felület fed le egy tekercs. A sarkokat a szegélyeknél pedig rögzítőtüskékkel tudjuk biztosítani.
Műfű lerakása erkélyre – Egyszerű megoldások lakásokba
Szeretnétek valamivel feldobni lakásotok erkélyét? A műfű tökéletes választás lehet, ha egy kis természetközeli hangulatot vinnél otthonodba. Segít kiszakadni a városi zajból és feldobja a környezetet. A műfű lerakása erkélyre gyorsan és szennyeződés mentesen elvégezhető. Nincs másra szükségünk, mint egy sniccerre és egy kétkomponensű műfűragasztóra. Terítsük le a műfüvet az erkélyre és hagyjuk, hogy az „kirúgja” magát, majd igazítsuk a terasz széleihez. Ügyeljünk arra, hogy egy kicsit lógjon túl a széleken, mivel a műfűnek pontosan kell illeszkedni. A hátoldalán vágjuk méretre a műfűvet, hogy a szálak ne sérüljenek. Ammennyibben több tekercs leterítése szükséges, akkor érdemes odafigyelni, hogy a szálak iránya minden tekercs esetében azonos legyen. A ragasztót kenjük a műfű hátoldalára és ragasszuk le a felületre. Több tekercs lerakása esetén a tekercseket öntapadós illesztőszalaggal illesszük össze és ügyeljünk arra, hogy a maximális távolság két tekercs között 4 mm legyen, hiszen így érjük el a természetes hatást.
A leggyakoribb hibák a műfű lerakása során – hogyan kerüljük el őket?
A műfű lerakás ugyan egyszerű feladat és szakember segítsége nélkül, mi magunk is le tudjuk rakni, azonban van néhány dolog, amire mindenképpen érdemes odafigyelni, ha tökéletes végeredményt szeretnék elérni.
1. Ügyeljünk a szálirányokra: Amennyibben ezt figyelmen kívül hagyjuk, akkor a nagy zöld felület nem fog egységesnek hatni és egyből kiszúrható, hogy ez nem természetes fű.
2. Vágás a hátoldalon: Azért szükséges a műfüvet a hátoldalon vágni, mert így elkerülhető a szálszakadás, ami a későbbiekben több problémát is okozhat.
3. Illesztési hézagok: Több tekercs műfű lerakása esetén a maximális hézag, ami a tekercsek között lehet 4 mm. Így nagyobb felületet is lefedhetnek a tekercsek.
Műfű karbantartása és tisztítása a hosszú életartamért
Amikor az emberek műfüvet választanak a hagyományos gyeppel szemben, azt általában azért teszik, mert időt és energiát szeretnének megtakarítani, és hosszabb távon pénzt szeretnének spórolni, hiszen a műfüvet nem kell gondozni. Azonban, hogy a műfű sokáig szép legyen, időnkét érdemes elvégezni némi karbantartást. Ehhez elég egy speciális úgynevezett műfű seprű és egy sima slag. Először is a nagyobb fadarabokat ágakat távolítsuk el, majd a műfű seprű segítségével a lehullott leveleket seperjük ki a leterített műfűről. Miután ezzel végeztünk, mossuk át a műfüvet egy slaggal, annak érdekében, hogy a port és maradék szennyeződést eltávolítsuk. Ammennyibben ezt 1-2 havonta megismételjük, akkor garantálható, hogy a műfüvünk sokáig kertünk, teraszunk vagy erkélyünk ékköve lesz.
Amennyibben felkeltették az érdeklődéseteket a műfüvek, akkor nézzétek meg kínálatunkat, ahol számos méretben és kiszerelésben megvásárolhatjátok.
Amennyibben tetszett a mai blogunk akkor kövessetek minket Facebookon, hogy ne maradjatok le a legújabb híreinkről.